6.7.13

Pietrow Post



Ten letni post, który nazywamy Pietrowym lub apostolskim, wcześniej był nazywany postem Piatidiesiatnicy. Jak pisze św. Lew Wielki, Pietrow post został ustanowiony po to, aby uchronić nas od beztroski i niefrasobliwości, w którą łatwo wpaść po długim okresie paschalnym i wolnym od postu tygodniu po święcie Piatidiesiatnicy. Jeśli nasze ciało nie jest, jak uprawna ziemia, pielęgnowane w sposób ciągły z troską i uwagą, łatwo pojawiają się chwasty, które trudno będzie wyplenić. Po zejściu Św. Ducha każdy z nas stał się świątynią, w której On przebywa. Dlatego jesteśmy zobowiązani z wielką starannością chronić to ziarno, które przyjęliśmy do naszych serc w dniu zejścia Św. Ducha. Do tego niezbędny jest post, duchowa i cielesna wstrzemięźliwość. Nie można walczyć z siłami zła z rozpieszczonym i nasyconym ciałem, ponieważ to co cieszy nasze cielesne „ja” – niszczy duchowe. I odwrotnie - dusza oczyszcza się tym bardziej, im bardziej jest umartwiane ciało.
Nasi niewidoczni przeciwnicy i bezcieleśni wrogowie nie pokonają nas, ich ciągłe próby zaszkodzenia nam będą bezpłodne jeżeli nie znajdą w nas słabych punktów, w które można uderzyć. Dlatego Ojcowie Cerkwi przyjęli niezmienną zasadę: po radosnych dniach paschalnych, Wozniesieniju i zejściu Św. Ducha – wchodzimy na arenę postu.
Post został poświęcony apostołom, pisze błażennyj Szymon z Tessalonik, ponieważ przez nich dostąpiliśmy wielu błag, oni stali się nauczycielami postu, posłuszeństwa i wstrzemięźliwości. Dlatego zgodnie z przyjętymi postanowieniami, po zejściu Św. Ducha – jeden tydzień świętujemy, a od następnego czcimy apostołów, którzy przekazali i zaszczepili w nas potrzebę poszczenia.
Długość Pietrowa posta jest różna i zależy od tego kiedy wypadło święto Paschy. Zaczyna się zawsze po niedzieli Wsiech Swiatych (po zakończeniu święta Piatidiesiatnicy), a kończy 11 lipca n. st. (28 czerwca wg kalendarza juliańskiego). Pietrow post trwa najdłużej 6 tygodni, a najkrócej 1 tydzień i 1 dzień. W tym roku post trwa 11 dni.
W XII wieku patriarcha antiocheński Teodor Balsamon pisał: siedem dni i więcej przed świętem ap. Piotra i Pawła wszyscy wierni są zobowiązani przebywać w poście. Ci, którzy nie będą pościć niech będą odłączeni od wspólnoty chrześcijan prawosławnych”.
A nasi nowostylni bracia mają w tym roku post „ujemny”. Zakończył się 2 dni wcześniej zanim zdążył się rozpocząć. O czymś takim Ojcowie cerkwi nie słyszeli. W tamtych czasach nie operowano jeszcze pojęciem ,,postu ujemnego”.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz